All Rights Reserved. "Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez zgody ich autora jest surowo zabronione! Zdjęcia nie mogą być pobierane nawet dla celów osobistych i niekomercyjnych. Nie mogą być kopiowane, adaptowane, ani w żaden inny sposób poddawane działaniom zastrzeżonym dla właścicieli bez ich uprzedniej zgody. Wszelkie takie incydenty niezwłocznie zgłaszane będą organom ścigania, a także na drodze postępowania cywilnego autorzy zdjęć mogą dochodzić zadośćuczynienia!

24 mar 2012

Zabawa w Anastasiego part 1 - LIBERO

Zapraszam do zakładki na górze -> Zabawa w Anastasiego
Czekam na wasze typy i opinie :)


Libero to tak zwany cichy bohater każdej drużyny. Wykonuje ogrom roboty, a mało kto o nim pamięta, chociażby przy rozdawaniu nagród MVP. Odpowiedzialny jest za grę w obronie oraz jego atutem jest przyjęcie zagrywki. Libero nie może atakować, blokować i zagrywać. Gra w drugiej linii, kiedy wchodzi do pierwszej jest zmieniany przez innego zawodnika, najczęściej środkowego. Zmiany libero ze środkowym nie są regulaminowe, czyli nie trzeba wpisywać ich za każdym razem w protokół. Libero może mieć za zadanie rozegranie piłki, w razie kiedy na boisku nie ma rozgrywającego. Trzeba jednak podkreślić, że wystawiać górnym oburącz może tylko w drugiej linii. Zwykle jest najniższym graczem na boisku. Libero nie może być kapitanem. Pozycja libero cechuje się bardzo dobrym przyjęciem, najczęściej najlepszym w zespole oraz grą w obronie. Niekiedy libero ma do pokrycia połowę boiska. Od 2011r. wszedł przepis, że kiedy w składzie meczowym znajduje się dwóch libero, mogą się oni zmieniać niezależnie od czasu i akcji, np. jeden wchodzi na przyjęcie zagrywki, drugi na obronę. Co tu dużo mówić..
Trener Anastasi podkreślał nie jeden raz, że rewolucji nie przewiduje. Lepiej zostawić skład, kóry osiągał sukcesy, racja. Na pozycji libero w ubiegłym sezonie grali Krzysztof Ignaczak, tak to ten pierwszy, uwielbiany przez kibiców z wielu względów, oraz Paweł Zatorski. Czy wujek Anastasi bierze kogoś jeszcze pod uwagę?

Krzysztof Ignaczak
Popularny Igła rozgrywa bardzo dobry sezon razem z Resovią. Ubiegły rok również mógł dodać do udanych, nie tylko drużynowo, ale też indywidualnie. Na Lidze Światowej został wybranym najlepszym libero. Na Pucharze Świata był w czołówce klasyfikacji indywidualnej, ale nagrodę sprzed nosa zgarnął mu Sergio z Brazylii. Igła znakomicie gra w przyjęciu i w obronie, aczkolwiek pamiętam, że podczas PŚ w Japonii pojawiały się głosy, że nie daje z siebie wszystkiego. Nie obyło się bez elokwentnego komentarza na te opinie: "Kiedyś mój guru powiedział: jak jesteś dobrym obrońcą, nie musisz się rzucać, gdyż piłka sama do ciebie przyjdzie. I ja wyznaję jego zasadę".Wydaje się, że Ignaczak pozostaje number one w Polsce Anastasiego. Jest doświadczonym zawodnikiem i rzeczywiście jednym z najlepszych na tej pozycji na świecie.

Paweł Zatorski
Od zawsze w cieniu starszych kolegów. Ten młody libero Skry Bełchatów niezwykle dobrze radzi sobie w klubie. Przykładem wyśmienitej postawy może być ostatnie Final Four w Łodzi, gdzie zarówno w przyjęciu jak też w obronie grał na wysokim procencie skuteczności. Najbardziej niesprawiedliwym było pominięcie Zatora w nagrodach indywidualnych, to nie tylko moje zdanie.. Zati lepiej chyba się czuje w przyjęciu niż w obronie. Może nie było widać tej różnicy na turnieju w Łodzi, aczkolwiek w meczach PlusLigi widać te drobne mankamenty. Jest młody, jeszcze wszystko przed nim. Narazie może doszkalać się pod okiem samego Ignaczaka. Zatorski jest przyszłością polskiej siatkówki. Wierzymy w niego, my kibice. Anastasi tez w niego wierzy, dlatego powołał go w ubiegłym sezonie do kadry. A jak będzie w tym roku?

Piotr Gacek
Wszyscy chyba pamiętają formę Gato z 2009r. Był wtedy podstawowym libero w kadrze Castellaniego. To z nim w składzie Polacy zdobyli złoto na Mistrzostwach Europy w Izmirze. "To koniec! To fantastyczny koniec!"- pamiętacie słowa Swędrowskiego? :) Ach.. te emocje. Gato wtedy miał sezon życia jak mniemam. Teraz rozgrywa dobry sezon w Zaksie i kto wie, może sięgnie z nią po Mistrzostwo kraju? Jednak czy Anastasi bierze go pod uwagę? Z pewnością. W końcu to solidny zawodnik, z doświadczeniem. Gacek to chyba jeden z najlepiej broniących w PlusLidze.

Damian Wojtaszek
Czego znalazł się na mojej liście? Z jednego powodu. Facet został wybranym najlepszym libero fazy zasadniczej PlusLigi tego sezonu. To chyba coś znaczy. Oglądałam mecze Politechniki i muszę przyznać zachwycałam się grą w obronie Wojtaszka. Wyciągał piłki nie do wyciągnięcia..

Paweł Rusek
Niby w Jastrzębiu już jest od x czasu, nigdy nie był jeszcze w reprezentacji Polski, a trzeba przyznać, że zawodnikiem jest bardzo dobrym. Rusek jest w dobrej formie od kilku sezonów. Przede wszystkim jego forma nie faluje, jest równym zawodnikiem. Jego atutem jest przyjęcie. W tym roku na obronę zdarzało się, że wchodził za niego Sufa. Jednak były to nieliczne przypadki. W Jastrzębiu jest niezastąpiony.

9 komentarzy:

 1. Świetny pomysł : )Czekałam na Twoje post, tego typu :)
  Moim zdaniem numerem jeden wśród polskich libero jest Krzysiu Ignaczak. Fantastyczny siatkarz, ale przede wszystkim człowiek. dodaje uroku całej reprezentacji i wprowadza "magiczny nastrój"
  Zatorski pokazuje, że ma ogromy potencjał. I to co pokazuje aktualnie jest rewelacyjna, a co dopiero będzie za kilka lat jak się ogra i zdobędzie doświadczenie :) nie ma co co martwić o zastępstwo dla krzysia! I damian wojtaszek też jest fantastyczny i też wróżę mu ogromną karierę :))))) :D
  A Rusek to Rusek- uwielbiam człowieka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo :* wiesz, pomysł był już dawno, ale gorzej z czasem..
   Ty za to zmieniasz za dużo z tym swoim blogiem, bo ani się z Tobą skontaktować ani nic, bo komentarzy nie można było dodawać :) albo to wszystko wina mojego internetu ^^

   Usuń
 2. Zgadzam się, że to bardzo dobry pomysł. powinniśmy typować, kogo uważamy za naj:) ja jeszcze nie wiem, każdy jest dobry, no ale chyba jednak Ignaczaka, bo po prostu kocham Igłą- szyte, ale nie chcę go faworyzować, bo Zatorski i Rusek też są bardzo dobrzy. Andrea będzie mieć duży dylemat :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Igła!!! Wspaniały człowiek i wspaniały siatkarz. Najlepszy libero jakiego znam. Nie wyobrażam sobie drużyny bez niego :)

  Brawo za pomysł :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny ten projekt ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Także uważam, że wpadłaś na świetny pomysł :)

  Ja na pozycji libero mam takie 3 kategorie:
  "Najlepszy obecnie"
  I tu bez niespodzianki, Krzysiu Ignaczak ;) Na tą chwilę, dla mnie jest najlepszy, no i najbardziej doświadczony. Świetnie przyjmuje, wystawia a jak trzeba to i obroni ;D A tak poza boiskiem, to uwielbiam Go za poczucie humoru i oczywiście "Igłą Szyte".
  "Za chwil" czyli następca Krzysia ;) I tu będzie Paweł Zatorski. Z meczu na mecz, gra coraz lepiej, świetnie przyjmuje i zawsze walczy o każdą piłkę. Uwielbiam Go za Jego obrony nogą ;) Myślę, że to On będzie za jakiś czas naszym pierwszym libero, a to co pokazał w FF tylko to potwierdza.
  "Coś z Niego będzie" czyli zawodnik na przyszłość :D W tym sezonie debiutował w Plus Lidze, na początku był drugim libero, jednak szybko to się zmieniło, oczywiście mówię o Bartku Kaczmarku. Ten chłopak zawsze walczy do końca, jeszcze nigdy nie widziałam zawodnika, który tak walczy o każdą, nawet beznadziejną piłkę. Stolik sędziowski? Bandy reklamowe? To dla niego nie problem. Świetnie broni i w przyjęciu też jest coraz lepiej. Myślę, że trener w przyszłości może na niego zwrócić uwagę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Serio byłas w tym samym sektorze? ja siedziałam tak chyba w czwartym rzędzie a za mną mój brat co cały czas krzyczał coś żeby mnie wkurzyć ;P albo RESOVIA albo ZAKSA ;P

  OdpowiedzUsuń
 7. świetny pomysł :)
  co do libero to chyba karty są już rozdane : number one is Krzysiu :).

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratuluję pomysłu... czekam na kolejne odsłony...

  OdpowiedzUsuń